یه پست قبلاً نوشته بودم. یه تیکه‌ای گفته بودم شاد بودن نباید معیار درست بودن مسیرمون باشه. هرچند الان نمیدونم چطور از اون آیه به این نتیجه رسیده بودم، چون دوباره که آیه رو میخونم معنی دیگه‌ای داره برام؛ ولی امروز این ویدیو رو دیدم و یاد اون پست قبلیم افتادم. این ویدیو منظور منو خیلی خوب بیان کرده‌. دلم خواست اینجا به اشتراک بذارم باهاتون. 

آیا برای شادی زنده هستیم؟ 

در این مورد خیلی حرف دارم. کوتاه مینویسم که یادم نره فقط : 

۱. دکتر ب یه روزی گفت : آدم تو سختیا بزرگ میشه. اگه رنج نمیکشی، بدون یه جای راهو داری اشتباه میری. 

۲. یه داستانی هست به اسم مرد ثروتمند و ماهیگیر*؛ فعلاً نتونستم منبع داستانو پیدا کنم و بفهمم از کدوم رشته‌ی تفکر سرچشمه میگیره. ولی میدونم توی چندسال اخیر این تفکر خیلی رو به فزونی رفته و داره میره.

خواستم بگم، دنبال یه تعادل بین این شماره ۱ و ۲ می‌گردم. حس میکنم این فیلمه میتونه بشه ۱.۵ 

* ثروتمندی نزدیک یک دریاچه ایستاده بود و یک قایق کوچک ماهیگیری از کنارش رد می شد. دید که داخل قایق چند ماهی صید شده است. از ماهیگیر پرسید: چقدر طول کشید تا این چند تا ماهی را گرفتی؟»

ماهیگیر گفت: خیلی کم.»

مرد ثروتمند پرسید: چرا بیشتر صبر نکردی تا ماهی بیشتری گیرت بیاید؟»

ماهیگیر پاسخ داد: چون همین تعداد کافی است.»

مرد ثروتمند پرسید: بقیه روز را چه می کنی؟»

ماهیگیر پاسخ داد: صبح ها به اندازه ی کافی می خوابم، به اندازه ی نیاز ماهیگری می کنم، با بچه هایم بازی می کنم، با همسرم گپ می زنم. بعد می روم دهکده و با دوستان شروع می کنم به گپ زدن.»

مرد ثروتمند گفت: می خواهم به تو کمک کنم تا بیشتر ماهی بگیری و بتوانی با پولش قایق بزرگتری بخری و با درآمد آن چند قایق دیگر به اموالت اضافه کنی. بعد به جای اینکه ماهی را به واسطه ها بفروشی خودت مستقیم به دست مشتری برسانی و درآمدت بیشتر شود. سپس می توانی یک کارخانه راه بیندازی و روستای کوچکت را ترک کنی و بروی به شهر تا به کارهای مهم تری بپردازی.»

ماهیگیر پرسید: این کارها چقدر طول می کشد؟»

مرد ثروتمند پاسخ داد: ۱۵ تا ۲۰ سال.»

ماهیگیر پرسید: که آخرش چه کار کنم؟»

مرد ثروتمند پاسخ داد: که بروی به یک جای آرام و زیبا تا کمی استراحت کنی، با بچه هایت بازی کنی، با همسرت خوش باشی و برای دوستانت وقتی بگذاری.»

ماهیگیر حرف ثروتمند را قطع کرد:یعنی کارهایی که همین الان می کنم!»

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها